İş yerinde nasıl saygın olunur? Saygınlığı arttırmanın yolları

İş yerinde saygınlık önemlidir. İnsanların sizi dikkate alması birçok farklı etmene bağlıdır. İş yerinde saygınlığı arttırmanın yolları şöyle:

1. Uygun giyinmek

Uygun giyinmek

Bir insan elbette yalnızca dış görünüşüyle yargılanamaz. Fakat profesyonel görünmek için giyim önemli bir detay. Spor giyinseniz dahi özenli ve temiz bir görünüm her zaman 1-0 önde olmanızı sağlar.

2. Konuşma üslubu

Konuşma üslubu

Samimi olmadığınız insanların önünde yapılan kaba ve küfürlü konuşmalar profesyonellikten ve saygın biri olmaktan uzaktır.

Samimiyet derecesine göre mesafenizi ve üslubunuzu korumanız saygınlığınızı da korur.

3. Hitabet

Hitabet

İş arkadaşlarınızın isimlerini hatırlamak onlara duyduğunuz saygıyı yansıtır. İsmini bildiğinizi gösterdiğiniz birinin de sizin isminizi hatırladığını göreceksiniz. Hem saygınlık hem de çevre edinme açısından önemli bir detay.

4. Yardımlaşma

Yardımlaşma

Takım çalışması her zaman faydalıdır. İnsanlara yardım ettiğinizde yardım da görürsünüz. Paylaşımda bulunduğunuz insanlarla saygı çerçevesinde bir ilişkiyi sahip olursunuz.

5. Dedikodu

Dedikodu

İtibar ve saygınlık söz konusuysa dedikodudan uzak durmak en güvenlisidir. Güvenilmez görünmemek için dedikodudan kaçınmalısınız. İnsanların size sırlarını açmalarının önüne geçecek bu durum, size karşı duyulan saygıyı da azaltır.

6. İş ahlakı

İş ahlakı

İş ahlakı itibarınızı korumanız için önemlidir. İşe geç kalmamak, kaytarmamak, ufak tefek verdiğiniz molaları abartmamak, işlerinizin son teslim tarihlerini geçirmemek sizin iş ahlakınız olduğuna işaret edeceği için saygınlığınızı arttırır.

7. Fikirlere saygı

Fikirlere saygı

Bir başkasının paylaştığı fikir ne olursa olsun sert bir şekilde karşı çıkmak sizin negatif biri olarak görülmenize yol açar. Bunun yerine insanların, fikirlerini size karşı rahatça ifade edebileceklerini onlara gösterin.

8. Temiz bir ortam

Temiz bir ortam

Masanızı ya da çalışma ortamınızı temiz tutmak da tıpkı giyiminize özen göstermek gibidir. Kalabalık bir masaya sahip olsanız dahi düzenli ve temiz olmak dışarıdan bakan birinin size saygı duymasını sağlar.

9. Beden dili

Beden dili

İletişimde beden dili önemli bir yer tutar. Bazen niyetiniz kötü olmasa bile beden diliniz size olumsuz duygular beslenmesine neden olabilir. Bu yüzden göz temasından kaçınmamalı, oturma şeklinize dikkat etmeli, laubali hareketlerden uzak durmalısınız.

10. Ekstra performans

Ekstra performans

Beklentileri aşmak da sizin bir çalışan olarak saygınlığınızı arttıran diğer bir etken. Beklentilerin altında kalmamak önemli olsa da zaman zaman beklentilerin üzerine çıkmak ve ekstra performans göstermek iş arkadaşlarınız ve işvereniniz için önemlidir.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)