Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının yeni sahipleri belli oldu... Hüseyin Akay'ın sözleri 'fos' çıktı...

Çorum Şeker Fabrikası'nın satışı için düzenlenen ihale sonuçlandı. Çorum şeker fabrikası için en yüksek teklifi 528 milyon TL bedelle Safi katı yakıt şirketi verdi. Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Yozgat Şeker Fabrikası da en yüksek teklifi 275 milyon TL ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret A.Ş.'nin oldu

Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının yeni sahipleri belli oldu

Özelleştirme İdaresinde (ÖİB), kurumun Başkan Yardımcısı Bekir Emre  Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye, MBM Enerji  İnşaat Turizm Emlak Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası  AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat  İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Albayrak  Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ,  Ekmekçioğulları Metal ve Kimya Sanayi Ticaret AŞ katıldı.

İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. Üç  elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 441  milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi, 528 milyon lirayla Safi  Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ verdi. 

YOZGAT ŞEKER FABRİKASI DOĞUŞ’UN

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirilme sürecinde nihai pazarlık görüşmeleri bugün gerçekleştirildi. Özelleştirme İdaresi Başkanlığında (ÖİB) yapılan görüşmede Yozgat Şeker Fabrikası için ihaleye 6 şirket katıldı.

 İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemeli teklifler alındı, ilk turun en yüksek teklifi 201 milyon TL iken, ikinci turda bu rakam 228 milyon 100 TL'ye yükseldi. Son turda ise açık arttırmaya 3 şirket ile girildi.

 Açık artırmada başlangıç tutarı 244 milyon lira olarak belirlendi. Açık artırmanın sonunda en yüksek teklifi 275 milyon TL ile Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret A.Ş. verdi.

Teknik olarak sonuçlanan ihalelerin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.

Milliyet.com.tr

FİKRİ TAKİP!

ÖZELLEŞTİRİLEN ŞEKER FABRİKALARI İLE ALAKALI NE DEMİŞTİ?

19 Mart tarihinde Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay ne demişti? 'Özelleştirilen şeker fabrikalarına talibiz'

19 Mart tarihinde Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay ne demişti? 'Özelleştirilen şeker fabrikalarına talibiz'

Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay, "şeker sektörünün geleceği ve pancar çiftçisinin yaşaması için Kayseri Şeker’in daha güçlü olmasına ihtiyaç var. Bu gücün, yeni şeker fabrikalarını bünyemize katarak taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz" demişti. 

Akay'ın sözleri 'FOS' çıktı...

Kamuya ait 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesi kararı sonrasında, kanun tasarısının kabul edilen maddelerine göre, nişasta kökenli şekerler’in yüzde onluk A kotası, ülke geneli toplam A kotasının yüzde 5’ini geçemeyecek. Bu kararın önemli olduğunu kaydeden Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, özelleştirilen şeker fabrikalarına da talip olacaklarını belirtti. “Şeker sektörü tarihi bir süreci yaşıyor” diyen Akay şöyle devam etti; “Asli işimiz şeker üretmek olduğu için şeker fabrikaları özelleştirildiği takdirde bunlara talip olmak için kendimizi hazırladık. Şeker sektörünün geleceği ve pancar çiftçisinin yaşaması için Kayseri Şeker’in daha güçlü olmasına ihtiyaç var. Bu gücün, yeni şeker fabrikalarını bünyemize katarak taçlandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede de biz özellikle çevremizdeki bazı şeker fabrikalarına talip olma konusunda çalışmalarımızı başlattık” demişti...

Özelleştirilen Kırşehir Şeker Fabrikasından sonra Yozgat'ta da hayal kırıklığı var...

Özelleştirilen Kırşehir Şeker Fabrikasından sonra Yozgat'ta da hayal kırıklığı var... Bölge çiftçisinin ağzına bal çaldı! O düşünürken atı alan şeker fabrikasını aldı! 9 Mart 2018'de ne demişti...

Bölge çiftçisinin ağzına bal çaldı! O düşünürken atı alan şeker fabrikasını aldı!
9 Mart 2018'de ne demişti... “İki fabrikayı almayı düşünüyoruz”

Diğer yandan Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ise Dünya Gazetesi yazarı Osman Arolat’a, 14 şeker fabrikasının özelleştirilecek olması ile ilgili yaptığı değerlendirmesinde; “Yöremizdeki iki fabrikayı, Sorgun ve Kırşehir fabrikalarını almayı düşünüyoruz. Değerlendirme çalışmaları yapıyoruz. Henüz son kararımızı vermedik.” açıklamasında bulunmuştu.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)