Garanti Konut’un sahibi 'nitelikli dolandırıcılık'tan tutuklandı

Kayseri’de konut sektörünün önde isimlerinden Garanti Konut sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Temur Selman, yargılandığı mahkemece ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklandı.

Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada tutuksuz sanıklar Temur Selman, Mustafa Kemal Salman ve mağdur Bahtiyar Daştan ile avukatlar hazır bulundu.

Ev almak için Garanti Konut’a gittiğini anlatan mağdur Bahtiyar Daştan, mahkemede “163 bin TL değerinde ev almak için anlaştık. Mesken harcı için benden 6 bin TL istediler, parayı ödedim, hatta evin anahtarını bile verdiler, hala ben de duruyor. Sözleşmeye imzayı kimin attığını tam olarak hatırlamıyorum” diyerek cebinden çıkardığı evin anahtarını gösterdi. Mağdur Bahtiyar Daştan, ancak kendisine gösterilen ve anahtarı verilen evin daha sonra başka birisine satıldığını öğrendiğini, mesken harcını da geri alamadığını söyledi.

Garanti Konut sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı tutuksuz sanık Timur Selman ise yaklaşık 3 bin adet ev sattıklarını ve satış işlemleri ile kendisinin ilgilenmediğini söyledi.

Mahkeme heyeti eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı ertelerken, tutuksuz sanık Timur Selman’ın ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçundan tutuklanmasına karar verdi. Selman, 200 bin TL kefalet karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalabilecek.

Nevşehir’in Kozaklı İlçesi’nde faaliyet gösterilen Kozza Devre Mülk Oteli sahibi Temür Salman, 2016 yılında düzenlenen operasyon sonucu Kayseri Terörle Mücadele (TEM) ve Organize Suçlar Müdürlüğü (KOM) ekiplerince gözaltına alınmış, Nevşehir polisine teslim edilerek tutuklanmıştı. Selman, FETÖ’den yargılandığı mahkemece 2018 yılında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)