Makro Marketten sonra Taze'de kapandı!

KAYSERİ Haber. İflas eden Makro Market Kayseri’deki 23 şubesini Taze Market’e sattı. İçine düştüğü mali sıkıntıya dayanamayan Taze Market’te kapandı. Bu şubelerde çalışan 400 işçi mağdur oldu. İşçilerin bazıları haklarını yargı yolu ile ararken, bazıları da her gün çalıştıkları market önüne giderek seslerini duyurmaya çalışıyor.

O marketler zinciri kapandı, 400 işçi işsiz kaldı

Türkiye’nin en büyük perakende zinciri marketlerinden Makro Market iflas etmiş, adını Taze Market olarak değiştirmişti. Kayseri’de 23 şubesi bulunan Taze Market’te içine düştüğü mali sıkıntıya dayanamayarak kapandı.

Bu şubelerde çalışan 400 işçi de işsiz kalarak mağdur oldu. İşçilerin bazıları haklarını mahkemede ararken, bazıları da her gün çalıştıkları market önüne giderek seslerini duyurmaya çalışıyor.

Market önünde toplanan işçiler haklarının verilmesi için yetkililere seslenirken, market reklam levhalarına afişler astılar. Afişlerde ‘İşçiler ülkenin kaderini belirler’, ‘Sırf Kayseri, 400 kişi çoluk çocuk aç’, ‘İşçi olmayı ben seçmedim, insanlıktan vazgeçmedim’ yazıları yer aldı.

Adalet Sarayı önünde gazetemiz açıklamalarda bulunan iki işçi ise haklarını mahkemede arayacaklarını söylediler. Levent Teke isimli çalışan, “Makro Markette 10 yıl çalıştım, daha sonra Taze Gıda’ya devrettiler. Şuanda 25 mağazadan 5 mağaza kaldı. İşçileri mağdur ettiler, haklarımız hiçbir şekilde verilmedi, perişanız. Sırasıyla mağazaları kapatıyorlar ve gidecekler. Diğer şehirlerde de aynısını yapıyorlarmış, işçilerin çıkışını verip gidiyorlarmış. Devleti de soyuyorlar, bunların araştırılmasını istiyoru” diye konuştu. Hacı Osman Pınarcı isimli işçi ise “Ben de yaklaşık 10 yıldır çalışıyordum. Bizim de hiçbir ihbar tazminatlarımız, kıdem tazminatlarımız verilmeden işten çıkardılar. Patronumuzun kim olduğunu bilmiyoruz, mal kaçırıyorlar. Biz de şikayetçi olduk” dedi.

Deniz Postası


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)