Suriyeli çalıştırana teşvik geliyor!

Kendi ülkelerinde yaşayan insanlara iş bulamayan Ticaret ve Sanayi Odaları, Suriyelilere istihdam sağlamak için harekete geçiyor. Suriyeli çalıştırana teşvik geliyor...

Ticaret ve Sanayi Odaları, Suriyelilere istihdam sağlamak için harekete geçiyor.

Gözün aydın Türkiye bu tip insanlar başka yerde yok! Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) önderliğinde ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ortaklığında Avrupa Birliği finansmanı ile hayata geçirilen “Mahir Eller Projesi” ile Suriyeli 30 bin kişinin mesleki becerisi belirlenecek, 20 bin kişinin yetkinliği belgelendirilecek, 3 bin kişiye de istihdam sağlanacak. Projenin hayata geçirileceği iller arasında Kayseri’de var.  Suriyeliler ile Türk vatandaşları arasında yüzde 35-65 oranını korumaya çalıştıklarını belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, proje ile firmalara ilk kez istihdam edecekleri  Suriyeli çalışanlar için teşvik verileceğini açıkladı.

Gözün aydın Türkiye bu tip insanlar başka yerde yok!

Gözün aydın Türkiye bu tip insanlar başka yerde yok!

Türkiye'yi Avrupa'nın çöplüğü gibi kullanan, Türkiye sınırlarını ise tampon bölge gibi gören Avrupalılardan 'Mahir Eller' projesi.

 ‘Mahir Eller Projesi’nin açılış toplantısı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile AB Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger’in katılımıyla gerçekleştirildi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonraki en ağır sığınmacı sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Suriye iç savaşında 7 milyon Suriyeli'nin ülkelerini terk etmek zorunda kaldıklarına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu insanların yarısının Türkiye'de misafir edildiğini dile getirdi. 

Türkiye'deki işsizler ordusu için çözüm üretemeyen Odalar ve Borsalar Suriyelilere çözüm buldu

 Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de bulunan Suriyelilerin hayatını kolaylaştırmak için, 32 milyar dolar harcama yapıldığına işaret ederek, "Devletimiz siyasi olarak yaraların sarılması için çalışırken, biz de ekonomik olarak yaraların sarılması için uğraşıyoruz." diye konuştu.

Canlı Gaste


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)