Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası da icralık oldu!

İŞ DÜNYASI iflas ve konkordato haberleri ile çalkalanırken, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası da icralık oldu. 285 bin liralık borcunu ödemeyen odanın banka hesaplarına haciz kondu. Başkanın koltuğuna bile el konuldu.

Piyasalar birbiri ardına gelen icra ve iflas haberleriyle çalkalanırken, bir icra haberi de iş dünyasının Yozgat'taki çatı örgütü olan Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası'ndan (TSO) geldi. 285 bin 337 liralık alacağının ödenmediği gerekçesiyle Yozgat TSO'ya dava açıp icra kararı aldıran Park Grup isimli bir şirket, Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik'in masa ve sandalyesi ile banka hesaplarına haciz koydurdu.

Yozgat TSO'yu icraya sürükleyen gelişme, Çalışma Bakanlığı'nın İŞKUR aracılığıyla yürüttüğü iş gücü eğitim programları nedeniyle yaşandı. İşsizlik Sigortası Fonu kaynaklarının da kullanıldığı proje kapsamında Park Grup Uluslararası Eğitim Danışmanlık Sanayi Ticaret Ltd. Şirketi, 2013 yılında sanayi odası ile eğitim hizmetlerini geliştirmek için sözleşme imzaladı.

Proje devam ederken, şirketle oda yönetimi arasında anlaşmazlık çıktı. Dönemin Yozgat TSO Başkanı olan Metin Özışık firmanın talep ettiği alacağı, hak etmediği gerekçesiyle ödemedi. Özışık, mahkemede yaptığı savunmada da, firmanın proje için 180 bin lira harcaması gerekirken sadece 10 bin lira harcadığını, üstelik projedeki işleri de oda personelinin yaptığını belirtip, alacağın oluşmadığını anlattı.

Firma, Yozgat 1'inci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Dava sonunda mahkeme firmayı haklı buldu, Yozgat TSO'nun firmaya 150 bin 958 lira ana borç ile 11 Haziran 2013 tarihinden itibaren işleyecek faizini ödemesine karar verdi. Ayrıca mahkeme ve avukat masraflarını da Odaya yükledi. Firma, alacaklarını yine tahsil edemeyince Yozgat 2.İcra Müdürlüğü'nden aldığı kararla geçtiğimiz ağustos ayında Yozgat TSO'nun mal varlığına haciz uygulaması başlattı.


Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)